W XXI wieku szkło jako materiał konstrukcyjny, materiał do wyposażenia wnętrz lub materiał do wykonywania elementów dekoracyjnych cieszy się coraz większym uznaniem i stosowane jest na coraz szerszą skalę.
Firma BELUGLASS specjalizuje się produkcji i montażu elementów szklanych przeznaczonych głównie do wyposażenia wnętrz.
Szerokie spektrum rozwiązań z tej branży możliwe jest do obejrzenia np. na różnego rodzaju targach branżowych, np. niemieckich targach GLASSTEC.
Targi GLASSTEC to największa w Europie impreza wystawiennicza dla branży szklarskiej organizowana w Dusseldorfie w Niemczech. Targi GLASSTEC mają miejsce co dwa lata i zawsze goszczą kilkuset wystawców oferujących szkło, maszyny do jego obróbki, zaawansowane technologie przetwarzania szkła, nowoczesne produkty ze szkła, okucia do elementów szklanych oraz wiele technologii i produktów wspomagających produkcję i montaż.
Targi GLASSTEC to kopalnia pomysłów oraz wyznacznik trendów w szeroko rozumianym przemyśle szklarskim. Jeżeli jakaś firma produkuje i montuje szklane ściany, szklane balustrady, szklane panele z grafiką, lakierowane panele szklane, szklane podłogi, szklane kabiny prysznicowe czy szklane stoły, nie może po prostu zrezygnować z odwiedzenia targów.
Dlatego też firma BELUGLASS również regularnie odwiedza targi GLASSTEC, szukając inspiracji i nawiązując interesujące kontakty.
Jednym z największych wystawców prezentujących zaawansowane technologicznie rozwiązania jest Uniwersytet ze Sztutgartu ( Universitat Stuttgart ). W tym artykule prezentujemy zdjęcie szklanej konstrukcji przestrzennej ( zjeżdżalnia ) pokazanej przez tego wystawcę. Przedstawiona na zdjęciu zjeżdżalnia ze szkła miała na targach swoją światową premierę. Jako produkt jest ona oczywiście wyrazem poczucia humoru projektujących ją inżynierów ale stanowi jednocześnie pokaz zaawansowanej technologii i możliwości współczesnych metod produkcji i przetwarzania szkła. Z jednej strony mamy około 10 – metrową szklaną rynnę wygiętą z hartowanego warstwowego szkła, a z drugiej szklane stopnie ( „szczeble” drabiny ) wykonane ze szklanych prętów i zamocowane na końcach do drugiej, również wykonanej ze szkła, części zjeżdżalni. BELUGLASS, podobnie jak 99% firm działających na świecie w branży szklarskiej, nie ma na razie niestety możliwości produkcyjnych umożliwiających wykonanie takiej konstrukcji. Do tej pory nie było również na świecie zapotrzebowania na takie produkty ale samo wystawienie tej konstrukcji na targach wykreuje być może zapotrzebowanie rynkowe na produkty wykonywane w pokrewny technologicznie sposób.
Innym ciekawym zaprezentowanym na targach GLASSTEC projektem, była konstrukcja powłokowa wykonana z płaskich tafli szkła połączonych ze sobą przy pomocy stężeń cięgnowych ze stali. Poszczególne płaszczyzny powłoki umieszczone są w stosunku do siebie pod pewnym kątem i połączone odpowiednim rodzajem zawiasu. Dla zachowania ustalonej pozycji, zawiasy są stabilizowane systemem stalowych cięgien kotwionych w każdej z obydwu podstaw konstrukcji. W ten sposób zapewniono stabilność konstrukcji, unikając jednocześnie stosowania niezbyt interesujących z estetycznego punktu widzenia podpór słupowych, a dodając efekt promieniście rozchodzących się z podstawy cięgien.
Tego typu rozwiązania znane są z konstrukcji żelbetowych czy stalowych ale, jak widać, wkraczają obecnie również w świat szkła; dzisiaj zostało ono zaprezentowane w skali mikro ( rozpiętość całej konstrukcji to około 5 metrów ) ale daje to pokaz możliwości realizacyjnych do zastosowania w skali makro.
Oprócz rozwiązań, które być może stanowią trendy przyszłości, prezentowana jest cała gama rozwiązań, produktów i materiałów szeroko stosowanych obecnie.
Jednym z takich produktów prezentowanych regularnie na targach są szklane panele dekoracyjne określane czasem jako szkło z grafiką. Firma BELUGLASS jest producentem takich paneli, więc jest to dla nas szczególnie interesujące zagadnienie.
Obecnie funkcjonują dwa najczęściej spotykane sposoby produkcji takich paneli: metoda nadruku na szkle oraz metoda laminacji grafiki pomiędzy dwiema taflami szkła. BELUGLASS wykorzystuje tę drugą metodę. Grafika jest wówczas obustronnie zabezpieczona taflami szkła, co ma fundamentalne znaczenie np. w przypadku drzwi szklanych. Drzwi szklane w czasie swojej eksploatacji wielokrotnie narażane są na różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia, takie jak zarysowania czy zadrapania. Grafika umieszczona pomiędzy taflami szkła jest w idealny sposób zabezpieczona przeciwko takim uszkodzeniom. Dodatkowo, poprzez możliwość umieszczenia grafiki na przezroczystym, mlecznym lub nieprzezroczystym tle, można osiągnąć różnorodne, dopasowane do potrzeb wnętrza i indywidualnych upodobań efekty wizualne.
Panele szklane z grafiką wykonane w tej technologii znajdują zastosowanie oczywiście także w dekoracji innych pomieszczeń, takich jak łazienka, kuchnia czy pokój. W przypadku paneli kuchennych i łazienkowych zastosowana technologia laminacji grafiki jest szczególnie istotna, ponieważ jej finalnym efektem jest panel, który nie tylko jest elementem dekoracyjnym ale również ma konstrukcję monolityczną, co zapewnia odporność na wodę, wilgoć i zanieczyszczenia występujące w tych pomieszczeniach.
Wartym podkreślenia jest także wysoka jakość samych grafik zalaminowanych pomiędzy szybami. Grafiki firmy BELUGLASS wykonywane są przy użyciu najnowocześniejszych metod, co daje możliwości pełnego oddania kontrastu i żywych kolorów występujących w oryginalnych plikach graficznych. Wcześniejsza obróbka graficzna tych plików umożliwia również ich modyfikację w przypadkach, gdy intencją jest osiągnięcie np. zmienionej kolorystyki. Co ważne, plikami graficznymi do wykonywania szklanych paneli dekoracyjnych mogą być nie tylko profesjonalne zdjęcia czy obrazy ale również własne zdjęcia, np. zdjęcia z wakacji czy portretowe.
Instalując szklane panele dekoracyjne można również osiągnąć dodatkowe efekty wizualne poprzez odpowiednie ich podświetlenie. Obecnie w tym celu coraz częściej stosuje się oświetlenie LED. Na rynku funkcjonuje wiele typów taśm LED, co umożliwia odpowiednie dobranie ich do potrzeb wnętrza i własnych upodobań, tak aby po podświetleniu nimi szklanych paneli, osiągnąć zoptymalizowany efekt.
Na targach GLASSTEC swoje stoiska ma zawsze wielu liczących się w świecie producentów okuć do balustrad szklanych. Współcześnie stosuje się trzy podstawowe rodzaje systemów balustradowych.
Pierwszy z nich ma zastosowanie właściwie głównie w obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. centra handlowe, a polega na montażu solidnych słupków stalowych stężonych pochwytami, gdzie szkło stanowi tylko wypełnienie. Tego typu rozwiązania znane są od wielu lat, nie ma w nich niczego nowatorskiego i nie są specjalnie eksponowane w czasie targów.
Drugi system mocowania balustrad polega na zastosowaniu dolnego profilu balustradowego, który mocowany jest do stropu od góry lub od boku. Profil taki stanowi rodzaj klamry, która zaciśnięta jest na dolnej krawędzi panela szklanego wykonanego z bezpiecznego ( hartowanego lub hartowanego i laminowanego ) szkła. W zależności od lokalnej konfiguracji oraz preferencji, panele takie pozostawia się w takiej formie ( t.j profil mocujący i tafla szklana) lub wyposaża dodatkowo w pochwyt wykonany np. ze stali nierdzewnej, aluminium czy drewna. Tego typu rozwiązania spotyka się zarówno we wnętrzach publicznych jak i prywatnych.
Trzeci system mocowania balustrad polega na zastosowaniu punktowych mocowań dystansowych, t.z.w. rotul. Rotule mocowane są od boku do powierzchni stropu lub schodów i podtrzymują panel szklany wykonany z hartowanego ( pojedynczego lub laminowanego) szkła. Również w tym przypadku możliwe jest zamontowanie samego szkła lub wyposażenie go dodatkowo w jakiś rodzaj pochwytu. Balustrada na rotulach staje się w ostatnich latach najbardziej cenionym rozwiązaniem, ponieważ w całej balustradzie powierzchnia mocowań w stosunku do powierzchni szkła jest minimalna, co powoduje, że wydaje się jakby balustrada składała się wyłącznie ze szkła, a jest to efekt bardzo pożądany przy projektowaniu nowoczesnych wnętrz i przestrzeni zewnętrznych.
Innym elementem kształtującym obraz współczesnego wnętrza są niewątpliwie kabiny prysznicowe. Pomimo bogatej oferty rynkowej kabin o standardowych wymiarach i konstrukcji, dynamicznie rozwija się rynek indywidualnie kształtowanych kabin, gdzie rodzaj szkła, okuć i wymiary kabiny są wynikiem realizacji indywidualnych potrzeb użytkownika i zamysłu architekta wnętrz. Kabinę taką można również dokładnie dopasować do istniejącego układu ścian – nie ma już ograniczeń wynikających z funkcjonujących kiedyś standardów w postaci kabin „siedemdziesiątek” czy „osiemdziesiątek”.
Współczesna kabina prysznicowa to nowoczesne, solidne okucia oraz odpowiednio dobrane szkło. W zdecydowanej większości przypadków ( 90% ), kabinę obecnie posadawia się bezpośrednio na posadzce łazienki, a nie, jak kiedyś, na brodziku.
Podstawowe okucia do kabiny to zawiasy, gałki, zaciski do mocowania szkła oraz stabilizatory do zamocowania górnych krawędzi ścianek szklanych. Producenci okuć do kabin ciągle rozbudowują swoje działy badań i rozwoju i prowadzą prace nad udoskonalaniem swoich bieżących modeli oraz nad opracowywaniem nowych, lepszych od konkurencji. W efekcie dostępne na rynku okucia są coraz lepsze i bardziej wytrzymałe. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku zawiasów do kabin prysznicowych, które w czasie swojej eksploatacji doznają obciążeń dynamicznych i powinny być w stanie wytrzymać wiele cykli otwierania i zamykania, tak aby dobrze funkcjonować przez długie lata. Oprócz odpowiednich parametrów wytrzymałościowych zawiasy, gałki, zaciski czy stabilizatory powinny oczywiście odpowiednio wyglądać. Producenci okuć współpracują w tym celu z czołowymi designerami, tak aby ich produkty spełniały estetyczne oczekiwania klientów i dobrze wyglądały w klasycznych czy nowoczesnych wnętrzach.
Drugim istotnym czynnikiem przy konstruowaniu szklanych kabin prysznicowych jest dobór szkła. Najbardziej klasycznym wariantem jest tu zastosowanie podstawowego szkła budowlanego, czyli tzw szkła FLOAT. Szkło FLOAT jest szkłem przezroczystym lecz charakteryzuje się lekko zielonkawym zabarwieniem. Dlatego też do wnętrz gdzie wymagania kolorystyczne są inne, stosuje się szkło odbarwione. W zależności od producenta funkcjonują na rynku różne nazwy własne tego szkła ale najczęściej określa się je jako szkło typu OPTIWHITE. Ten typ szkła pozbawiony jest niemal całkowicie zielonkawego odcienia i z tego względu dobrze komponuje się z wieloma zestawieniami kolorystycznymi. Kolejny rodzaj szkła możliwy do zastosowania to szkło matowe, tzw satynowe. Jest to szkło fabrycznie matowione z jednej strony, co przy patrzeniu przez nie pozwala uzyskać efekt rozmycia kształtów. Do budowy kabiny można również wykorzystać szkło kolorowe, tzw barwione w masie. Dostępne kolory to grafitowy, brązowy, zielony czy niebieski.
Wszystkie powyżej opisane rodzaje szkła stosowane w kabinach prysznicowych to hartowane szkło jednowarstwowe. Możliwe jest też zastosowanie szkła hartowanego dwuwarstwowego, czyli zlaminowanego z dwóch tafli szkła. Przy tym rozwiązaniu znowu można zastosować szkło float lub optiwhite. Dodatkowo pomiędzy taflami szkła można zalaminować dowolnie wybraną grafikę. Grafika może być umieszczona na tle całkowicie przezroczystym, mlecznym ( częściowo przezroczystym) lub nieprzezroczystym. Daje to możliwość niemal nieograniczonego wzbogacenia wnętrza elementami graficznymi.
Każdą szklana kabinę prysznicową, obojętnie czy wykonana ze szkła jedno czy dwuwarstwowego można dodatkowo urozmaicić poprzez zastosowanie piaskowania. Dobiera się wówczas interesujący inwestora wzór i piaskuje go na szybie. Firma BELUGLASS posiada własną kabinę do piaskowania szkła oraz wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu takich motywów, więc osiągany efekt jest więcej niż zadowalający.
Przy komponowaniu każdego wnętrza niebagatelną role odgrywają też umieszczane w nim stoły. Obecnie coraz częściej inwestorzy i projektanci wnętrz decydują się na stoły, których blaty wykonane są ze szkła. Firma BELUGLASS wykonuje również te produkty w wielu konfiguracjach. Możliwe do zastosowania są tutaj praktycznie wszystkie typy szkła wymienione powyżej przy opisywaniu różnych produktów. Dodatkowo niezwykle interesującym materiałem dla stworzenia blatu szklanego jest szkło CRASH. Jest to hartowane szkło trójwarstwowe. Po zalaminowaniu środkowa tafla szkła zostaje w specjalny sposób stłuczona. W efekcie otrzymujemy blat z niezwykle ciekawym efektem tysięcy spękań. Stoły z blatami tego typu można niekiedy zobaczyć w najbardziej designerskich wnętrzach prywatnych czy publicznych ( np. studiach telewizyjnych).
Generalnie rzecz ujmując szkło jest materiałem obecnie coraz częściej stosowanym. Można z niego wykonywać wiele elementów wyposażenia wnętrz, z których kilka przykładów opisaliśmy powyżej, a te i inne przykłady można również zobaczyć na naszej stronie www.