Balustrady – z jakiego szkła wykonać i jak zamontować?
Balustrady ze szkła są tak samo wytrzymałe, jak te wykonywane z innego materiału. Sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.
Jeśli urządzasz mieszkanie i jesteś na etapie wybierania balustrady, możesz zdecydować się na szklaną. Świetnie sprawdzi się zarówno w przestronnych pomieszczeniach, jak i małych.
Po pierwsze – wykonaj odpowiedni projekt. Jeśli nie masz pomysłu, możesz powierzyć to zadanie profesjonalistom. Każde wnętrze jest inne, wymaga indywidualnego podejścia. Należy dopasować balustradę do wystroju, rodzaju pomieszczeń, ich wielkości, aby stanowiła spójną całość. Istotne są również detale, takie jak poręcz i wykończenie balustrady. Niektórzy w ogóle rezygnują z montażu poręczy. Umożliwiają to pewne warunki techniczne, o których piszemy dalej. Możesz również połączyć ze sobą przeróżne materiały, np. mocowania czy poręcz wykonać z drewna czy metalu. Decydują o tym nie tylko kwestie estetyczne, ale również warunki montażu. To powinieneś ustalić z profesjonalistą.
Czy wiesz, że szkło przeznaczone na balustrady musi być bardzo trwałe? Przepisy co prawda nie precyzują, jaki rodzaj szkła trzeba zastosować. Pewne jest to, że musi mieć ono podwyższoną odporność i wytrzymałość na uderzenia. W końcu balustrady są elementem, który jest bardzo eksploatowany. Dobrze, aby w razie stłuczenia – nie pękało na ostre kawałki, które mogłyby poranić. Wymagania te spełnia szkło hartowane albo laminowane. To drugie jest tańsze ze względu na zastosowane technologie produkcji.
Niezwykle istotny jest również montaż. Trzeba zastosować mocowania, które pozwolą na utrzymanie siły i ciężaru, które będą działały na szkło. Balustrady szkła można montować bez poręczy. Spełniony musi być jeden warunek – strop musi mieć ok 25 cm. W przypadku cieńszego trzeba zastosować elementy stalowe.
Profesjonalny montaż wykonywany jest przez firmę, w której zamawiasz balustradę. Dobrze jednak wiedzieć, że stosuje się specjalne mocowania. Są to najczęściej słupki, czasami rotule. Muszą być one jednak odizolowane od szkła foliami silikonowymi i odpowiednimi podkładami (zwanymi ertalonowymi). Ma to na celu ochronę szkła przed rozbiciem. Uderzenie szkła o metalowe elementy wróży katastrofę.
Unikaj tańszych balustrad szklanych. Niska cena kusi, ale zapewne dlatego, że są one wykonane z jednowarstwowego szkła. Takie szkło nadaje się co najwyżej do produkcji ścian i drzwi. W przypadku konieczności zabezpieczenia przestrzeni na powierzchni (a taką funkcję ma spełniać balustrada), tanie rozwiązanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie tylko nie spełni swojego zadania, ale może być niebezpieczna.
Przejdź do naszej oferty szklanych balustrad