Czy istnieją przepisy warunkujące zastosowanie drzwi szklanych?
Szklane drzwi to obok ścian jeden z najczęściej spotykanych szklanych elementów w biurach, budynkach użyteczności publicznej. Coraz chętniej montuje się je również w prywatnych domach i mieszkaniach.
Szkło wiedzie prym wśród surowców, które najchętniej stosuje się w nowoczesnych wnętrzach. Wpływa na to fakt różnorodności zdobień, ale również to, że szkło jest solidną i bezpieczną konstrukcją. Poza tym sprawdza się we wielu wnętrzach, dopełnia modny, nowoczesny styl. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku obowiązują przepisy regulujące zastosowanie szkła. Zawarte są w nich informacje, które mówią m.in. o wysokości drzwi, szerokości przejścia światła, ale również rodzaju zastosowanego szkła, które powinno zostać użyte.
Jakie przepisy odnoszą się do drzwi szklanych?
Przede wszystkim definiuje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych. Zawiera ona informacje na temat montażu drzwi szklanych. Znajdują się tam informacje na tego, jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki oraz jakie powinno być ich usytuowanie. Jest to akt wykonawczy dla Prawa budowlanego. Z tych zapisów wynika, iż wejścia do budynków oraz ogólnodostępnych pomieszczeń powinny mierzyć, co najmniej 0,9 m szerokości i 2 m wysokości. W przypadku kuchni oraz pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi musi być to 0,8m szerokości i 2 m wysokości. Okazuje się, że zarówno położenie, jak i kształt oraz wymiar drzwi wejściowych powinny zapewniać dogodne warunki ruchu, także osobom niepełnosprawnym. Z tych rozporządzeń wynika tez, że drzwi powinny być odpowiednio oznaczone oraz wykonane z materiałów, które w przypadku stłuczenia zapewnią użytkownikowi bezpieczeństwo. Nie mogą one, zatem rozbijać się na drobne, ostre kawałki. Dlatego najlepiej, aby wykonane zostały ze szkła hartowanego.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Już na etapie projektowania drzwi, powinieneś pomyśleć o okuciach. Wliczane są w to zamki i zawiasy. Najczęściej wymagają one wykonania otworów. Przechodzą przez nie śruby, które pozwalają na dokręcenie mocowania z odpowiednią siłą. Pamiętaj, że szkło hartowane nie może zostać poddane obróbce mechanicznej, dlatego wiercenia należy dokonać już dużo prędzej. Co do zawiasów, możesz wybrać poziome lub pionowe. W obu przypadkach zwróć uwagę na ich wytrzymałość. Warunkują one maksymalny ciężar, który są w stanie udźwignąć. Istotna jest również szerokość skrzydła drzwiowego. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz – pamiętaj, że zawiasy powinny zgodne z normą PE-EN 1935 – 2003. Określa ona wymagania względem zawiasów jednoosiowych, które stosowane są przy oknach i drzwiach. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie zamykaczy drzwiowych z regulacją przebiegu zamykania. Pozwalają one na regulację siły oraz prędkości domykania. To ważne. Chronią one przed zbyt gwałtownym zamknięciem drzwi, w skutek, czego mogłoby dojść do ich uszkodzenia.